Aleš Briscein

  • Aleš Briscein

Tenorista Aleš Briscein je jedním z nejžádanějších pěvcův Česku i zahraničí. Oficiálně potvrdil svou pověst tím, že se objevil v každoroční statistice odborného hudebního portálu Bachtrack za rok 2018 se v žebříčku nejvytíženějších operních pěvců, kde se umístil na 7. místě hned za Piotrem Beczalou. Mezi českými operním pěvci byl jediným, kdo se v této statistice objevil.

Je držitelem mnoha cen, mimo jiné rakouského operního Oskara Musiktheaterpreis (2018), dvou Thálií nebo Pamětní medaile „za šíření hudby Leoše Janáčka u nás i v zahraničí“. V zahraničí zpíval všechny Janáčkovy opery od Japonska po Mexiko a USA. Dle názoru mnoha odborníků současný nejlepší představitel hlavních mužských rolí v nejoblíbenějších českých operách: Princ v Rusalce a Jeník v Prodané nevěstě.

V Národním divadle v Praze ho v květnu 2019 čeká hlavní role Prince v Prokofjevově opeře Láska ke třem pomerančům.Čerstvě má za sebou premiéru coby Dalibor ve stejnojmenném Smetanově díle hraném v Opeře ve Frankfurtu.

V průběhu této a následující sezony se objeví v Komische Oper Berlin jako Paul v Korngoldově opeře Mrtvé město a s tímto operním ansámblem také pak jako Lenskij v Čajkovského Evženu Oněginovi v rámci prestižního festivalu v Edinburghu.

V roce 2020 ztvární v Ženevě Alberta Gregora v nové produkci Janáčkovy Věci Makropulos a jako Lepreux v Messiaenově opeře Svatý František z Assisi.

 

Work Categories