Olga Jelínková

  • Olga Jelínková

Koloraturní sopranistka Olga Jelínková vyniká hlasem výjimečné techniky i rozsahu.

Absolvovala Pražskou konzervatoř u Antonie Denygrové (2002) a Hudební fakultu pražské AMU ve třídě Miloslava Podskalského (2009). Zúčastnila se rovněž interpretačních kurzů u Richarda Sigmunda v italském Meranu, mistrovských kurzů u Teresy Berganzy ve španělském Santanderu, jejichž součástí bylo koncertní turné po Španělsku a Francii, a mistrovských kurzů Petera Dvorského ve Znojmě a Piešťanech. V červnu 2011 se stala finalistkou pěvecké soutěže Concorso di canto lirico internazionale per cantanti lirici – Giacomo Puccini v italské Lucce. Zvítězila v mnoha dalších pěveckých soutěžích, vlistopadu 2011 získala 1. cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.OJ

Jako Rosina (Rossini: Lazebník sevillský) se představila v Jihočeském divadle České Budějovice, Eurydiku (Offenbach: Orfeus v podsvětí) zpívala v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně, Madam Herz (Mozart: Divadelní ředitel) v Městském divadle v Brně, Královnu noci (Peter Shaffer:  Amadeus) ve Slezském divadle Opava, Adélu (J. Strauss: Netopýr) a Královnu noci (Mozart: Kouzelná flétna) v Národním divadle Brno, Gildu (Verdi: Rigoletto) a Aminu (Bellini: Náměsíčná) v libereckém Divadle F. X. Šaldy; za ztvárnění Aminy se dostala do širší nominace na Cenu Thálie 2010.

Se souborem Státní opery Praha vystoupila v červenci 2010 v roli Micaëly  (Bizet: Carmen) v korejském Soulu. Od února 2012 vystupovala v roli Mozartovy Královny noci ve Státní opeře v Praze. Jako Belliniho Amina se představila také v polském Štětíně a v německém Ingolstadtu. Do svého repertoáru si koncem roku 2012 připsala titulní roli Donizettiho Lucie z Lammermooru a později Nanettu (Verdi: Falstaff), ve Slezském divadle Opava pak Despinu (Mozart: Così fan tutte).

Koncertně vystupuje s varhaníkem Alešem Bártou, se souborem Baroque Jazz Quintet pod vedením klavíristy Eduarda Spáčila a s Ensemble Martinů. Se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK se jako sólistka podílela na provedení Mahlerovy Symfonie č. 4 (2008) pod vedením dirigenta Jiřího Kouta a Stabat Mater F. Poulence (2013) pod taktovkou Serge Bauda.IMG_1664kopie

Jako sólistka vystupuje pravidelně se souborem Collegium českých filharmoniků, s nímž se mj. v roce 2005 podílela na natočení CD pro dánskou firmu Classico (árie A. Dvořáka, G. Verdiho a G. Pucciniho) a podnikla koncertní turné po Japonsku (2008). Pro Český rozhlas natočila mj. s violistkou Jitkou Hosprovou nový písňový cyklus Zdeňka Lukáše Quis? pro soprán a violu.

V r. 2011 nazpívala hlas hlavní hrdinky do filmu Jaroslava Brabce Aplaus. Autor hudby k tomuto filmu Jan Jirásek jí dedikoval svůj nový písňový cyklus Voice on Canvas, který spolu s klavíristou Martinem Levickým nahráli pro Český rozhlas. Její spolupráce s pražským Národním divadlem začala v r. 2014 rolí Mégacla (Mysliveček: L’Olimpiade) ve Stavovském divadle. Následovala Mozartova Královna noci a nově Slavík (Stravinskij: Le Rossignol) v historické budově v sezoně 2015/16. Od ledna 2015 je angažovaná v Moravském divadle Olomouc, kde se již jako domácí sólistka objevila poprvé v roli Lízy (Kálmán: Hraběnka Marica).

Olgu Jelínkovou  v Národním divadle v Praze nstudovala  roli  Slavíka, za kterou byla i nominovaná na ceny Thálie. VE Stavovském divadle v Praze zpívala i roli Konstance v Únosu ze serailu nebo Královnu noci v Kouzelné flétně.  Jako členka Moravského divadla Olomouc vystupovala v roli Gildy (Rigoletto) nebo v operetě Perly panny Serafínky nebo v opeře Maurice Ravela Dítě a kouzla v Jihočeském divadle.V německém Mannheimu zvárnila na jaře 2018 s úspěchem roli Elviry ve Verdiho opeře Ernani. Od  sezony 2018/2019 působila ve stálém angažmá v německém  Saarbrückenu, kde zpívala například role Violety, Královny noci nebo Markétky.

Po dvou letech v Opeře v Saarbrückenu zamířila do angažmá v Lipsku, kde bude Traviatou, Královnou noci i Adinou v opeře Nápoj lásky v režii Rollanda Villazona. Kromě toho má i opětovné pozvání do Komische Oper v Berlíně na sérii představení Kouzelné flétny jako Královna noci. V pražském Národním divadle v sezoně ztvárňuje Gildu v nové produkci Rigoletta. Premiéra proběhla živě v televizním přenosu na ČT art.

Více zde:

www.olgajelinkova.cz

W.A. Mozart: Die Zauberflöte – Die Königin der Nacht

Vincenzo Bellini: La Sonnambula by Olga Jelínková

Work Categories