Jakub Hrůša propojí Bamberk a rodné Brno mimořádným online koncertem Bamberských symfoniků k závěru festivalu Janáček Brno

  • Jakub Hrůša propojí Bamberk a rodné Brno mimořádným online koncertem Bamberských symfoniků k závěru festivalu Janáček Brno

V pátek 16. října od 19:00 zahrají Bamberští symfonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši formou live streamu z koncertní síně v Bamberku závěrečný koncert festivalu Janáček Brno. Na programu je Alpská Symfonie Richarda Strausse a uvedení suity z opery Příhody lišky Bystroušky ve vlastní úpravě Jakuba Hrůši v české premiéře.

Původně měl být příjezd Bamberských symfoniků v čele s Jakubem Hrůšou symbolickým návratem tohoto špičkového dirigenta do rodného města. V době covidových omezení to bohužel není fakticky možné.  Jakub Hrůša proto hledal usilovně s pořadateli festivalu Janáček Brno řešení. Jediným možným východiskem bylo využití online přenosu. Koncert bude přenášen na webových stránkách festivalu a Bamberských symfoniků a FB profilech. „Návštěva festivalu Janáček Brno s Bamberskými symfoniky v mém rodném městě pro mě i můj orchestr znamenala klíčový projekt sezony, do kterého jsme v tvorbě programu i v jeho přípravě vkládali mnoho úsilí a emocí. A tak se do České republiky přeneseme alespoň v našich myslích a pomocí moderní technologie,“ říká Jakub Hrůša.

Na koncertu Bamberských symfoniků pod vedením šéfdirigenta Jakuba Hrůši uslyšíme v české premiéře rozsáhlou orchestrální suitu z opery Příhody lišky Bystroušky ve vlastní úpravě právě Jakuba Hrůši. Ten se už v roce 2017 rozhodl pro ni využít čistě orchestrálních pasáží opery. Suita chronologicky sleduje děj opery a nechává zaznít části určené pro orchestr. Výsledek umožní uvědomit si, jak osobitá, impresivní a poutavá je orchestrální složka opery, kterou Janáček komponoval v letech 1922–24.

Dále během večera zazní Alpská symfonie Richarda Strausse zkomponovaná v letech 1914 -1915. Když byla tato symfonie poprvé uvedena v Berlíně, byla kritiky označována jako idyla. A v tom mají obě skladby cosi společného. „Lesní idylou“ totiž Janáček charakterizoval i své Příhody lišky Bystroušky. „Ačkoliv v idylických dobách rozhodně nežijeme, doufám, že alespoň odpočineme od chmurných myšlenek a načerpáme síly pro obtížné životní chvíle a pro brzký návrat k možnosti společného osobního kulturního prožitku, který samozřejmě nic nenahradí,“ uzavírá Jakub Hrůša.

Live stream proběhne na stránkách: https://janacek-brno.cz/livestream/

Rubriky