Jakub Hrůša provede s Vídeňskými filharmoniky operu Káťa Kabanová na Salcburském festivalu

  • Jakub Hrůša provede s Vídeňskými filharmoniky operu Káťa Kabanová na Salcburském festivalu

Netrpělivě očekávaná premiéra opery Leoše Janáčka proběhne 7. srpna. Na Salcburském festivalu, který je spojen s největšími dirigentskými legendami jako Toscanini nebo Karajan, vystoupí Jakub Hrůša poprvé.

Debutové působení českého dirigenta Jakuba Hrůši na Salcburském festivalu se nese ve znamení spolupráce předních světových uměleckých osobností a těles: režie se ujal světoznámý Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius jako Kabanicha, David Butt Philip jako Boris, Jaroslav Březina jako Tichon, Benjamin Hulett jako Kudrjáš, Jarmila Balážová v roli Varvary a Jens Larsen jako Dikoj.

Celkem se koná šest představení: 7. srpna premiéra a reprízy následují 11., 14., 21., 26. a 29. srpna v sále Felsenreitschule, který pojme až 1400 diváků.

„Ačkoliv patří společně s Její pastorkyní Káťa Kabanová k mým nejoblíbenějším Janáčkovým operám, budu ji dirigovat úplně poprvé, protože z dřívějších plánů sešlo kvůli covidu, čili je to pro mě dvojí debut – poprvé Káťa Kabanová a poprvé Salcburský festival, se kterým jsem navazuji stabilní spolupráci,“ říká Jakub Hrůša. „Snažím se ve světě prosazovat českou hudbu a Janáčka obzvláště. I proto mě těší, že je o něj takový zájem a všechna představení jsou do konce festivalu téměř vyprodaná. S Vídeňskými filharmoniky se známe velmi dobře, máme za sebou jak symfonické koncerty, tak i operní produkci, shodou okolností jiné slavné Janáčkovy opery –  Věci Makropulos ve Vídeňské státní opeře.“

Slavný operní režisér a dosavadní intendant Berlínské Komische Oper a držitel mnoha mezinárodních ocenění Barrie Kosky má k opeře Káťa Kabanová speciální vztah, protože byla úplně první operou, kterou v rodné Austrálii viděl a která ovlivnila jeho další životní i umělecký rozvoj. Spolupráci s Jakubem Hrůšou si velice chválí a v rozhovoru pro magazín Serenade se nechal slyšet, že ho považuje za nejlepší možnou volbu Salcburského festivalu pro hudební nastudování Janáčkova díla.

Další letní projekty

Jakub Hrůša opět zažívá velmi úspěšné letní měsíce, které započal koncerty v Římě s orchestrem Santa Cecilia a dále na festivalu Smetanova Litomyšl s Českou filharmonií.

Uprostřed série představení opery Káťa Kabanová v Salcburku si „odskočí“ 19. srpna na festival do švýcarského Lucernu. Tam se slavným Lucernským festivalovým orchestrem, složeným z nejlepších hráčů-sólistů a komorních hudebníků a členů předních evropských orchestrů, zahraje program složený výhradně z české hudby: Loni jsem tu s nimi debutoval při rychlém záskoku za indisponovaného Yannicka NézetSéguina a hned mě pozvali zpět,“ vzpomíná Hrůša. Kromě Sukova Fantastického scherza a Dvořákovy Deváté symfonie uslyší posluchači i Dvořákův houslový koncert a moll v podání houslového virtuosa Augustina Hadelicha. Tato skladba vyšla na společném CD Bohemian Tales, které se před dvěma lety dočkalo nominace na ceny Grammy.

Na Lucernský festival se Hrůša vrátí i později v září, kdy spolu s Bamberskými symfoniky provede preludium z opery Richarda Wagnera Tristan a Isolda, písně Almy Mahlerové v podání sopranistky Joélle Harvey a dále Čtvrtou symfonii Gustava Mahlera.

Ke zhlédnutí na TV stanicích:

ORF2:  15. 8. v 11:05

3Sat: 20. 8. v 20:15

Mezzo LIVE HD:

26.8. v 21:00

27.8. v 17:00

28.8. v 9:30

Foto:© SF / Birgit Probst

Rubriky