Špičkoví ambasadoři české hudby Ivo Kahánek a Jakub Hrůša provedou největší české klavírní koncerty

  • Špičkoví ambasadoři české hudby Ivo Kahánek a Jakub Hrůša provedou největší české klavírní koncerty

Klavírista Ivo Kahánek, jeden z nejžádanějších českých klavíristů, a vycházející hvězda světového dirigování Jakub Hrůša, který již tři roky vede přední německý orchestr s „českým zvukem“  Bamberger Symphoniker, opět 18. a 19. ledna 2019 spojí své síly. Ve svém domovském sídle přednesou Bamberští symfonikové spolu s Ivo Kahánkem Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Zároveň tak dokončí velký nahrávací projekt: pod křídly Supraphonu dojde k zachycení jejich společné interpretace výjimečných českých koncertních děl – Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka a Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Společné CD vyjde na podzim letošního roku.

Klavíristu Ivo Kahánka a dirigenta Jakuba Hrůšu pojí mnohaleté přátelství i umělecké souznění

„Nejen že si rozumíme hudebně i lidsky, ale vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají,“ říká Ivo Kahánek. „Nedělá totiž rozdíl mezi symfonií a „pouhým doprovodem“, naopak jde vždy umělecky až na hranu možného, což je pro mne úžasně přitažlivé a motivující. On je prostě člověk, kterému chcete hudbou sdělit něco, co ještě nikomu před ním!“

Ivo Kahánek je  nejlepší možným interpretem klavírního koncertu  „Inkantace“ neboli „Zaříkávání“

Na mezinárodním poli už s ním mnohokrát slavil obrovské úspěchy, např. za doprovodu BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, s níž vystoupil (po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii), pod taktovkou Sira Simona Rattla.  V lednu 2018 získal za jeho provedení za doprovodu Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo, cenu Classic Prague Award v kategorii Sólistický výkon.

Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, nýbrž se stala respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek.

Rubriky