Zuzana Marková

  • Zuzana Marková

Sopranistka Zuzana Marková debutovala v Opeře Národního divadla 23. 9. 1996 v roli Malé Bystroušky (Příhody lišky Bystroušky) a po řadě dalších sólových dětských rolí, mj. v představeních Dětské opery Praha, se do ND vrátila 8. 6. 2006 v nové opeře The Angels Lukáše Hurníka v roli Svaté Cecílie.

O Zuzaně Markové se zahraniční kritika vyjádřila, že jako jediná česká sopranistka „dokáže rozpálit italský oheň“. Repertoár Markové se vskutku točí zejména kolem italských oper: ve světové konkurenci se dokázala prosadit jako Verdiho Violeta v La traviatě a Gilda v Rigolettovi, Donizettiho Lucia di Lammermoor, Anna Bolena a Elvíra v Puritánech nebo Clorinda v Rossiniho Popelce. Je vyhledávanou hvězdou v mnoha italských divadlech (Benátky, Florencie, Janov, Řím, Palermo, Neapol, Turín), miluje ji publikum v Pařížské národní opeře, ve Vídeňské státní opeře, Berlínské státní opeře, v Los Angeles či na festivalech ve Wexfordu a Avignonu.
Zuzana Marková se narodila v Praze. Na jevišti debutovala ve svých 16 letech v roli Františky (E. F. Burian: Opera z pouti) v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. V únoru 2014 narychlo zastoupila nemocnou sopranistku v marseillské opeře, a to ve svém osobním debutu v titulní roli Donizettiho Lucie di Lammermoor. Portál Forum Opera se o výkonu mladé sopranistky rozepsal v superlativech v recenzi nazvané „Zrodila se hvězda“; v následujících letech umělkyni přibyla celá řada obdobných velmi pochvalných kritik. K nejnovějším úspěchům se v řadí Elvíra (Donizetti: Puritáni) v Lutychu, Norina (Donizetti: Don Pasquale) v londýnské Covent Garden, Gilda (Verdi: Rigoletto) ve Frankfurtu nad Mohanem a v Areně di Verona, Violetta (Verdi: La traviata) v Bologni a v Toulouse, na podzim 2022 se podílela na turné Andrey Bocelliho, v červenci 2023 ztvárnila Lucii di Lammermoor v Kolíně nad Rýnem.

Work Categories