Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba

  • Dirigent Jakub Hrůša je absolutním vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba

Prestižní ocenění v oblasti klasické hudby si světově úspěšný český dirigent odnáší už v řadě podruhé za sebou po minulém ročníku.

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali nahrávku Jakuba Hrůši, kterou pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon, jako nejlepší v kategorii Symfonická hudba. V nejužším finále se nahrávka hudby Hanse Rotta, Gustava Mahlera a Antona Brucknera, ocitla v konkurenci dalších dvou nominovaných nahrávek: Filharmonie Oslo a jejího Sibelia také České filharmonie se Semjonem ByčkovemPátou Mahlerovou symfonií.

Oceněné CD obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta a Mahlerovu skladbu zvanou „Blumine“. Ta původně sloužila v Symfonii č. 1 D dur jako druhá věta a Brucknerovo Symfonické preludium.

„Hans Rott za svůj krátký život napsal pouze jednu symfonii, která byla po jeho smrti v roce 1884 byla téměř zapomenuta,“ upozorňuje oficiální odůvodnění poroty: „Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové sice Rottovu symfonii E dur přímo neobjevili – jiní ji nahráli dříve – ale jejich interpretace je tak přesvědčivá, že můžeme říci, že nikdo jiný zatím nezprostředkoval Rottovu hudbu v tak hluboké podobě jako interpreti na této nahrávce. Díla Brucknera a Mahlera, kteří oba obdivovali Rottovu práci, skvěle doplňují toto skvělé CD.“

Prezident cen International Classical Music Awards, Remy Franck, který je také šéfredaktorem odborného magazínu Pizzicato, k tomu uvedl: „Upřímně blahopřeji Maestru Jakubu Hrůšovi a Bamberským symfonikům. Svým velkolepým provedením Rottovy symfonie zvítězili na ICMA již podruhé za sebou poté, co loni vyhráli s Brucknerovou 4. symfonií. Loni Maestro Hrůša dirigoval na ICMA Gala koncertu v Lucembursku a ohromil publikum provedením Dvořákova Karnevalu. V roce 2021 byl finalistou ICMA se svou vynikající nahrávkou Smetanovy Mé vlasti. To vše ukazuje, jaký je skvělý a opravdu charismatický dirigent.“

Letos byl Jakub Hrůša v semifinálových kolech nominován v kategorii Symfonická hudba dokonce se třemi nahrávkami a vlastně si sám sobě konkuroval.

Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích. Ceny International Classical Music Awards (ICMA) jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM.
Více o ICMA zde: https://www.icma-info.com/

 

Rubriky