Klavírista Ivo Kahánek oslaví 100. výročí republiky s Českou filharmonií

  • Klavírista Ivo Kahánek oslaví 100. výročí republiky s Českou filharmonií

Renomovaný český klavírista Ivo Kahánek vystoupí 3. října 2018 v pražském Rudolfinu jako speciální host na koncertu České filharmonie ke 100. výročí republiky.  Česká filharmonie v rámci večera pod taktovkou Semjona Byčkova provede mj. Dvořákovou Novosvětskou symfonii, ale také Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271 Bohuslava Martinů.

Ivo Kahánek jako vynikající sólista hraje s nejlepšími orchestry světa (např. Berlínská filharmonie, BBC Symphony Orchestra….) a často plní roli českého uměleckého ambasadora v zahraničí. Po Rudolfu Firkušném se v roce 2014 stal teprve druhým českým pianistou v historii, jenž vystoupil s věhlasnou Berlínskou filharmonií.

Českou republiku v zahraničí opětovaně reprezentuje právě dílem Bohuslava Martinů, např. na prestižních koncertech BBC Proms pod taktovkou Jiřího Bělohlávka. Jeho suverénní výkon ocenil i šéfdirigent „Berlíňanů“ Sir Simon Rattle.

Za provedení Koncertu pro klavír a orchestr č. 4 Bohuslava Martinů – „Inkantace“ na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo byl letos na jaře odměněn cenou Classic Prague Award.

Bohuslav Martinů komponoval Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271  v pro republiku složité době, což se projevuje i na její strhující dramatičnosti a emocionalitě. Skicu poslední věty Koncertu dokončil Bohuslav Martinů osudového dne – 29. září 1938 v den podpisu Mnichovské dohody! Později v dubnu 1942 vzpomínal: „Pracoval jsem na Dvojkoncertu a všechny úzkosti a naděje, všechny touhy a myšlenky se nesly k ohrožené vlasti. (…) Je to skladba prožitá za těžkých okolností, ale není v ní zoufalství ani beznaděj, ale víra v budoucnost, vyjádřená prudkými dramatickými nárazy, proudem tónů, které se nezastaví ani na vteřinu, melodiemi, které vášnivě uplatňují svůj nárok na život samostatný a svobodný.“

 

Program koncertu Rudolfinum, Praha: 3.10.2018 od 18:00

Bedřich Smetana
Prodaná nevěsta, předehra k opeře

Bedřich Smetana
Polka, Furiant, Skočná, tance z opery Prodaná nevěsta

Bohuslav Martinů
Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271

Antonín Dvořák
Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“

 

Učinkují:
Ivo Kahánek – klavír
Michael Kroutil – tympány
Semjon Byčkov – dirigent
Česká filharmonie

Program celého večera:
Bedřich Smetana – Prodaná nevěsta, předehra k opeře
Bedřich Smetana – Polka, Furiant, Skočná, tance z opery Prodaná nevěsta
Bohuslav Martinů – Koncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány H 271
Antonín Dvořák – Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Z Nového světa“

https://www.ceskafilharmonie.cz/koncert/2743-koncert-ke-100-vyroci-republiky/

 

Rubriky