Lucie Kaňková jako Královna noci v Královské opeře v Liège

  • Lucie Kaňková jako Královna noci v Královské opeře v Liège

Mladá česká sopranistka si na přelomu sezony 2023/2024 zazpívá na prestižní operní scéně Královské opery Wallonie-Liège, a to hned ve dvou operách. Nejprve ji čeká od 19. prosince role Královny noci v Mozartově Kouzelné flétně a o měsíc později První žínka v Dvořákově Rusalce.

„Jsem vděčná za každou minutu, kterou absolvuji na této belgické scéně, kam jsem se nyní po roce a půl s radostí vrátila,“ říká Lucie Kaňková„Podobně jako v loňském Rigolettovi jsem se zde i nyní setkala s velmi inspirativními kolegy. Žádný tón není problém, žádná herecká akce nezajímavá. Přestože už mám Královnu noci pod kůží, je to má sedmá produkce v šesté zemi, vždy v ní objevuji něco nového. Konkrétně v této produkci jsem ztělesněním impozantního pavouka, který se v závěru opery propadne do obří sítě. Myslím, že po této inscenaci ve mně nezbyde ani špetka arachnofobie.

Královna noci patří k extrémním rolím v rámci sopránového repertoáru. Záleží na každé notě a vzhledem k tomu, jak je zejména druhá árie Královny „Der Hölle Rache“ notoricky známá, například z Formanova filmu Amadeus, i naprostý laik pozná každou chybičku. „Tříčárkovaná f musí sedět přesně, jinak je efekt pryč,“ konstatuje Lucie. „Zároveň je Mozartova Kouzelná flétna záludná v tom, že obsahuje mluvené pasáže, kdy musí pěvec předvést svůj hlas de facto činoherním způsobem a ideálně bez známky akcentu.

Premiéru bude mít produkce Kouzelné flétny pod taktovkou amerického dirigenta Christophera Franklina už 19.12. Následují představení jsou 21., 23., 28., 30.12. a 31.12. Derniéra proběhne 6.1. v Palais des Beaux Arts de Charlerois.

Lucii Kaňkovou do Liège (Lutychu) pozvala předloni na předzpívání dirigentka a hudební ředitelka Speranza Scappucci, která jí nabídla tzv. covera, neboli náhradníka, pro role Philine z opery Mignon a Donny Anny z opery Don Giovanni.  V březnu 2022 zde doslova na poslední chvíli vplula do role Gildy z Verdiho opery Rigoletto pod taktovkou slavného Daniela Orena. Vysloužila si ovace ve stoje a také opakování této krásné příležitosti v dalších představeních.

Sopranistka Lucie Kaňková je nositelkou mnoha pěveckých cen. Vystudovala hudební akademie v Bernu a Lucernu ve Švýcarsku a v loňském roce získala titul Ph.D. na pražské HAMU. Od roku 2018 vystupuje na českých i zahraničních operních scénách, kde ztvárnila mj. role Violetty v La Traviatě, Anny Boleny ve stejnojmenné opeře, Gildy v Rigolettovi, Susanny ve Figarově svatbě, roli Poppey v opeře Korunovace Poppey, Fiordiligi v Così fan tutte nebo Barčete v opeře Hubička. Dále po celém světě zpívá pravidelně roli Královny noci, se kterou v loňském roce absolvovala i turné po Japonsku s Maďarskou Státní Operou. Velké úspěchy slavila i její Poppea v barokním divadle v Bayreuthu nebo Raffaelle v Haydnově oratoriu Návrat Tobiáše. V poslední době se jí také povedlo vytvořit velmi výraznou postavu Terinky v Dvořákově Jakobínovi. Toto představení, které bylo přenášeno do celého světa na platformě Operavision a je stále k dispozici na platformě YouTube, se setkalo s velkým ohlasem, např.:

„Sopranistka Lucie Kaňková byla mladá, svěží a nevinná Terinka…Její hlas je jasný, otevřený s atraktivním horním rejstříkem, což jí dovoluje zpívat zcela uvolněně a svobodně. Ve druhém dějství předvedla krásu a kvalitu svého hlasu jemným podáním árie „Na podzim v ořeší“, v níž skvěle vystihla Dvořákovu líbivou melodii. Má také velmi silný jevištní zjev a projev.“

Alan Neilson, Operawire, 5.12.2023

 

Stránky produkce Kouzelné flétny:

https://www.operaliege.be/evenement/die-zauberflote-2023/

 

 

Rubriky