Martina Janková a Ivo Kahánek na Benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů

  • Martina Janková a Ivo Kahánek na Benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů

Martina Janková, dlouholetá někdejší sólistka Curyšské opery a pravidelná opora Salzburského festivalu v České republice často nevystupuje, spolu s barytonistou Tomášem Králem a klavíristou Ivo Kahánkem však provede ryze český program na 2. benefičním koncertu ve prospěch Institutu Bohuslava Martinů. Ten se odehraje v pondělí 28. listopadu v krásných prostorách Kaiserštejnského paláce na Malostranském náměstí.

 

Společné vystoupení těchto tří interpretů není náhodné, za sebou mají jednu významnou spolupráci, již před rokem totiž vydal Supraphon jejich album s Moravskou lidovou poezií v písních Leoše Janáčka. Na benefičním koncertě tyto písně zazní spolu s výběrem z Nových slovenských písní, H 126 Bohuslava Martinů, které budou Martina Janková, Tomáš Král a Ivo Kahánek nahrávat v příštím roce.

 

„Hudba Bohuslava Martinu mě provází od mého mládí. Už jako malá jsem zpívala jeho Otvírání studánek,” vzpomíná Martina Janková. „Nesmírně se těším na opětovnou spolupráci s Ivo Kahánkem, který Martinů věnoval svou doktorskou práci, a s Tomášem Králem, se kterým si hudebně velmi rozumíme a již jsme spolu natočili Ukvalskou a Moravskou lidovou poesii Leoše Janáčka. Naše spolupráce je vždy radostná a inspirující.” Tuto sopranistku, která v lednu s úspěchem debutovala v milánské La Scale, měli pražští posluchači možnost slyšet naposledy na letošním Pražském jaru.

 

„Opravdu myslím, že v tvorbě Bohuslava Martinů je spousta perel, z nichž ne všechny ještě svět docenil a já se budu aspoň svým skromným dílem snažit přispět, aby se tak v budoucnu stalo,“ říká klavírista Ivo Kahánek.

 

Institut Bohuslava Martinů, o.p.s. oživuje dílo klasika české moderní hudby. Jeho hlavním projektem je vydávání všech skladeb Bohuslava Martinů v kritických edicích, jež se těší velkému zájmu odborné veřejnosti. Od roku 2015 již vyšly první tři svazky ve významném světovém vydavatelství Bärenreiter. Svazek č. 1, Epos o Gilgamešovi (ed. Aleš Březina), získal prestižní ocenění German Music Edition Prize za nejlepší vydání roku 2015. „Březinova edice je vzorová,“ píše muzikolog Nigel Simeone v prestižním vědeckém časopise NOTES. „První dva svazky představují velice slibný začátek celého projektu.”

 

Finančním garantem Souborného vydání je Nadace Bohuslava Martinů. Projekt však potrvá řadu desetiletí a jeho kompletní financování překračuje možnosti Nadace BM, proto plánuje Institut pořádat každý rok benefiční koncert a nabízet jednotlivé svazky k adopci.

Rubriky