Velikonoční nadílka Ivo Kahánka a Martiny Jankové: Janáček na ČT art 17.4. od 20:20

  • Velikonoční nadílka Ivo Kahánka a Martiny Jankové: Janáček na ČT art 17.4. od 20:20

Světově uznávaná sopranistka se vrací ke svým moravským kořenům. Recitál s doprovodem klavíristy Iva Kahánka a cimbálové muziky poprvé spojil úpravy písní nejhranějšího českého skladatele s jejich původní lidovou podobou. V televizním projektu byl zaznamenán i pro ty, kteří na vyprodané recitály nezískaly vstupenky…

Splněný dětský sen. Tak mluví Martina Janková o recitálu písní Leoše Janáčka. Nejprve soubory Ukvalská lidová poezie v písních a Moravská lidová poezie v písních nahrála na CD. Doprovodil ji jeden z nejlepších českých klavíristů Ivo Kahánek. Sopranistka jako dítě trávila prázdniny u babičky ve Frýdlantu nad Ostravicí a svou hudební kariéru zahájila s cimbálovkou Kotci. Právě k jejich prapředkovi, Ignáci Kotkovi, jezdil Leoš Janáček poslouchat lidové písně. Klavírista Ivo Kahánek zase pochází z Palkovic. To je jen přes kopec do Hukvald, kde se Janáček narodil, a kam se v dospělosti vrátil už jako známý skladatel.

Záznam koncertu z festivalu Musica Pura v sobě spojil recitál sopranistky Martiny Jankové za doprovodu špičkového českého klavíristy Ivo Kahánka složený z písní ze souborů Ukvalská lidová poezie v písních a Moravská lidová poezie v písních tak, jak je sesbíral a upravil Leoš Janáček. Vedle nich ale na pódiu stojí soubor Ensemble Flair s cimbalistou Janem Rokytou a také zpěvačky Klára Obručová a Ludmila Vašková. V jednom koncertním programu tak zazní původní lidové písně i jejich upravená verze. Martina Janková s Janáčkovským repertoárem vystupovala už několikrát. Nikdy ale v této dramaturgii. To, co z něj ale udělalo jedinečný koncertní program a dalo mu další rozměr, jsou lidové písně ve své syrové podobě tak, jak je Janáček slyšel na Hukvaldech, ve Frenštátě nebo Frýdku.

https://www.motlova.cz/2288/martina-jankova-ivo-kahanek-beneficnim-koncerte-institut-bohuslava-martinu/

Rubriky