Telramund Martin Bárty skoná tentokrát v Chemnitz

  • Telramund Martin Bárty skoná tentokrát v Chemnitz

Barytonista Martin Bárta se od 25. ledna představí jako temný Telramund v nové produkci opery Lohengrin Richarda Wagnera v německém Chemnitz.

„Telramunda, tedy osudového protivníka rytíře Lohengrina, nevidím jen jako čistě negativní postavu,“ říká Martin Bárta. „Je váženým hrabětem, do určité míry lidi dokonce spojuje, za svou pravdu neváhá nasadit vlastní život. Ovšem také velice podléhá vlivu své ženy, která ho vždy omámí svým erotickým nábojem a tím se pak stane manipulovatelným a ochotným vyplnit její nekalé a mstivé plány. V tom vidím určitou paralelu s Verdiho Macbethem.“

Lohengrin se objevuje na jevišti Opery v Chemnitz v  režii Joana Antona Rechiho, dirigentem je hudební ředitel chemnitzské scény Guillermo García Calvo. V umělecké dráze Martina Bárty přichází v návaznosti na inscenaci této opery v Praze, kterou 2. února čeká derniéra.

Tu pro Národní divadlo připravila Katharina Wagner jako revival bayreuthské režie Wolfganga Wagnera z roku 1967. Na scéně Opery Chemnitz půjde pro Martina Bártu o „druhého Wagnera“, v roce 2018 zde už s úspěchem ztvárnil roli Klingsora z opery Parsifal.

Více o inscenaci zde:

http://bit.ly/2RiDu7q

Termíny provedení: premiéra 25. ledna, další termíny: 1.2., 22.2.,15.3., 5.4., 10.5., 1.6. 2020

Martin Bárta je pravidelným sólistou na scénách ND v Praze, ND v Brně, SND v Bratislavě, NDM v Ostravě a DJKT v Plzni v nejnáročnějších rolích barytonového repertoáru celého spektra operní literatury (Macbeth, Nabucco, Rigoletto, Jago, Scarpia, Revírník, Hrabě Kapulet, Don Giovanni, Almaviva, Fotis, Kalina, Přemysl, Prus, Ďábel, Robert Cecil, Ruprecht, Cardillac, Absalon, Renato, Telramund). V zahraničí účinkoval kromě mnoha dalších příležitostí v roce 1999 v Palermu jako Harašta a na Festivalu ve Verbier jako Schaunard v režii Giancarla del Monaca. V roce 2007 zpíval ve Vídni, v Amsterdamu a Aix-en-Provence v Janáčkově opeře Z mrtvého domu v režii Patrice Chéreaua a pod taktovkou Pierra Bouleze. V Japonsku v letech 2000-2007 vystoupil jako Papageno, Amonasro a Germont. V Opéra national du Rhin ve Štrasburku vystoupil v režiích Roberta Carsena v roce 2011 a 2015 jako Baron Prus (Věc Makropulos), v roce 2013 a 2016 jako Harašta a Šiškov. V roce 2009 zpíval Amonasra na salzburských letních slavnostech, v roce 2013 Barona Pruse v Teatro La Fenice v Benátkách. V roce 2014 účinkoval ve Státní opeře v Budapešti jako Marcello v Bohémě. V roce 2017 debutoval v Opéra Bastille v Paříži v Janáčkově opeře Z mrtvého domu a v roce vystoupil 2018 jako Klingsor ve Wagnerově Parsifalovi v Chemnitz. Na podzim 2018 se představil v rámci festivalu Janáček Brno v roli Barona Pruse s ansámblem Vlámské opery Antverpy pod taktovkou Tomáše Netopila. Od roku 2006 vyučuje zpěv na AMU v Praze.

Rubriky