Další úspěch Jakuba Hrůši: v Chicagu nastuduje Janáčkovu Jenůfu s hvězdným obsazením

  • Další úspěch Jakuba Hrůši: v Chicagu nastuduje Janáčkovu Jenůfu s hvězdným obsazením

Český dirigent se opět vrací na americkou půdu. Nyní Jakub Hrůša nastuduje produkci opery Leoše Janáčka – Jenůfa. Do hlavních pěveckých partů jsou obsazeny Nina Stemme coby Kostelnička a Lise Davidsen coby Jenůfa. Roli Laci zpívá Pavel Černoch.

Jakub Hrůša v nedávné době opakovaně řídil všechny orchestry tzv. „Velké pětky“, neboli pěti nejlepších orchestrálních těles amerického kontinent (Chicago Symphony Orchestra, Cleveland Orchestra, Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic Orchestra a Philadelphia Orchestra). Nyní ale připravuje operní produkci – operu Leoše Janáčka Její pastorkyňa, která bývá v zahraničí uváděna pod názvem Jenůfa. Premiéra se koná 12. listopadu v Lyric Opera of Chicago v koprodukci s Královskou operou Covent Garden. V titulní roli vystoupí norská sopranistka Lise Davidsen, která září na mnoha předních scénách světa, stejně jako představitelka Kostelničky, kterou je švédská sopranistka Nina Stemme. Ta je shodně jako Lise Davidsen mimo jiné vítězkou soutěže Plácida Dominga Operalia a obě patří k nejvyhledávanějším umělkyním svého oboru.

České barvy hájí Pavel Černoch, který zpívá roli Laci, v dalších rolích se představí americký tenorista Richard Trey Smagur jako Števa, americká mezzosopranistka Marianne Cornetti v roli Stařenky a další. Režie se ujal renomovaný Claus Guth, který ve svém pojetí zdůrazňuje univerzálnost příběhu. Ten se podle něj může odehrávat v minulosti i současnosti, nezasazuje ho výlučně do historického rámce s realistickými kulisami.

„Její pastorkyňa je jednou z nejsilnějších Janáčkových oper,“ říká Jakub Hrůša„Děj má sílu řecké tragédie, hudba dramatu vám proniká do morku kostí, přitom je přístupná a univerzálně sdělná, takže vedle místních folklorních inspirací, které vyznění dodávají speciální moravský kolorit, dojímá posluchače celého světa bez výjimky. Já osobně nebývám tak silně citově stržen v hudebním divadle snad žádným jiným dílem.“

Jakub Hrůša v Chicagu navazuje na odkaz Rafaela Kubelíka, který zde byl v padesátých letech hudebním ředitelem Chicago Symphony Orchestra. Do USA se Jakub Hrůša opět vrátí již v lednu 2024, kdy bude řídit Newyorskou filharmonii, v březnu 2024 znovu zavítá do Chicaga – tentokrát k Chicago Symphony Orchestra, a to na dva týdny za sebou v řadě – jako sólistu přizve houslového virtuosa Josefa Špačka, v dubnu 2024 se pak vrátí na americký kontinent na turné s Bamberskými symfoniky.

Více o produkci zde:

https://www.lyricopera.org/shows/upcoming/2023-24/jenufa/

Programová brožura ke stažení zde.

https://s3.amazonaws.com/lyricoperamedia/programs/2023_Jenufa/JenufaProgram.pdf

 

Rubriky