Jakub Hrůša podepsal prodloužení smlouvy pozice šéfdirigenta Bamberských symfoniků do roku 2029

  • Jakub Hrůša podepsal prodloužení smlouvy pozice šéfdirigenta Bamberských symfoniků do roku 2029

Umělecký ředitel Bamberských symfoniků Marcus Rudolf Axt oznámil, že šéfdirigent Jakub Hrůša prodloužil smlouvu s orchestrem do konce sezony 2028/2029. Jakub Hrůša zůstává hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia a designovaným hudebním ředitelem Královské opery v Covent Garden. Této pozice se ujme v září 2025. 

Český dirigent Jakub Hrůša získal s orchestrem, v jehož čele je od září 2016, řadu mezinárodních úspěchů. Bamberští symfonici jsou doma i v zahraničí považováni za orchestr světové úrovně. V Jakubu Hrůšovi nalezli široce uznávaného a umělecky inspirujícího a vynikajícího šéfdirigenta, jehož osobní nasazení se projevuje jak v živých koncertech, tak v nahrávacích projektech.

„S Bamberskými symfoniky, hudebníky i vedením instituce, se cítím velmi dobře. Velmi mě baví společné živé koncerty i nové nahrávací projekty,“ říká Jakub Hrůša. „Máme tolik úžasných plánů a nápadů, že několik životů by k jejich splnění nestačilo. Z tohoto a mnoha dalších důvodů jsem rád, že budeme i nadále jedním týmem a že prodlužuji své působení v Bamberku o další tři roky.“

S Bamberskými symfoniky získal mladý český dirigent spoustu mezinárodních ocenění. Nejčerstvější je prestižní německá cena Opus Klassik „Dirigent roku“ za rok 2023, v letech 2022 a 2023 obdržel spolu s Bamberskými symfoniky cenu od International Classical Music Awards v kategorii Symfonická hudba za nahrávky Rottovy 1. symfonie a Brucknerovy 4. symfonie. Získali také Cenu německé kritiky za nahrávku Mahlerovy 4. symfonie a nominace na Gramophone Award za CD s houslovými koncerty Martinů a Bartóka s Frankem Peterem Zimmermannem. V roce 2020 získaly nahrávky klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Ivo Kahánkem ocenění BBC Music Magazine Award.

Aktuálně jsou ve hře také nominace dvou nahrávek Bamberských symfoniků na prestižní mezinárodní ceny International Classical Musis Awards: v kategorii Concerto rapsodie Schelomo Ernesta Blocha s violoncellistou Ulrichem Wittelerem, která byla nahrána u společnosti Genuin a dále v kategorii Symfonická hudba album Liebestod s hudbou Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Gustava Mahlera u společnosti Accentus Music.

 

Rubriky