Ivo Kahánek se na prestižním festivalu v Monte Carlu zúčastní klavírní rulety: 4 koncerty během 1 večera

  • Ivo Kahánek se na prestižním festivalu v Monte Carlu zúčastní klavírní rulety: 4 koncerty během 1 večera

Předního českého klavíristu Ivo Kahánka čeká 25. března v Auditoriu Rainier III od 20:30 těžký úkol: musí obstát na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo v konkurenci skvělých světových klavíristů. Navíc se všichni „utkají“ během jednoho večera. Každý z nich předvede náročný kus klavírního repertoáru. Ivo Kahánek bude reprezentovat české barvy svým oblíbeným dílem Bohuslava Martinů – „Inkantace“ provede společně s Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod taktovkou Jeana Deroyera.

Ivo Kahánek má ovšem s touto skladbou rozsáhlé zkušenosti a zároveň s ní na mezinárodním poli už mnohokrát slavil obrovské úspěchy, např. s BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo s Berlínskou filharmonií, se kterou vystoupil po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii, a to pod vedením Sira Simona Rattla.

Jako jeden z mála interpretů byl Ivo Kahánek přizván i k dalším vystoupením během tohoto festivalu a navíc s repertoárem, který opět představí na špičkovém mezinárodním kolbišti bohaté české kulturní dědictví: 24. března zahraje v monacké Opeře Garnier kromě Chopinůvých skladeb Janáčkovu sonátu „Z ulice“ a „Tři české tance“ Bohuslava Martinů.

Festival Printemps des Arts de Monte Carlo každoročně vítá špičkové umělce z celého světa. Patronát nad ním drží monacká knížecí rodina, která jeho založení v roce 1983 iniciovala, a pravidelně ho i navštěvuje.

Program celého večera:

GYÖRGY LIGETI / Concerto pour piano

Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo

Jean Deroyer , direction

Jan Michiels, piano

BOHUSLAV MARTINŮ / Incantation, concerto pour piano et orchestre n°4, H 358

Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo

Jean Deroyer , direction

Ivo Kahánek, piano

LUDWIG VAN BEETHOVEN / Concerto pour piano n°5 en mi bémol majeur, op.73 « L’Empereur »

Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo

Gabor Takacs-Nagy, direction

Bruno Leonardo Gelber, piano

WOLFGANG AMADEUS MOZART / Concerto pour piano n°19 en fa majeur, KV 459

Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo

Gabor Takacs-Nagy, direction

Jean-Efflam Bavouzet, piano

Rubriky